Autorskich sposobów na przywrócenie oknom blasku jest bez liku. Niezależnie od taktyki, innowacyjnych akcesoriów i znanych od lat sztuczek jedno jest pewne – wiosenne porządki i mycie okien to duet nierozłączny. I choć czynność ta jest nieunikniona, istnieje sposób na to, by przechytrzyć czas i cieszyć się pięknymi, estetycznymi oknami na dłużej.
Mylne jest twierdzenie, że śpiewające ptaki i pąki na drzewach to pierwsze zwiastuny wiosny. Definitywny kres zimy dostrzec można przede wszystkim spoglądając na okna okolicznych budynków. Mycie okien, choć kłopotliwe i czasochłonne, jest wiosną konieczne. Jak sprawić, by mogło być wykonywane zarazem szybciej, jak i ze znacznie mniejszą częstotliwością? Odpowiedzią są okna, które skonstruowane zostały w sposób ułatwiający utrzymywanie ich w idealnej czystości.
W ramach czystości
Myjąc okna największą uwagę zwraca się na samą szybę. Tymczasem również ramy nie mogą zostać pominięte. Najnowocześniejsze modele wykorzystują szereg udogodnień, które wpływają nie tylko na estetykę budynku i jego wnętrz, ale i sprawiają, że czyszczenie jest prostsze, szybsze i przyjemniejsze. Jeśli porządki zdecydowanie nie należą do naszych ulubionych czynności, istotne jest by wybrać okna z ramą o jak najmniejszej liczbie załamań.
– W przypadku drzwi balkonowych idealną czystość pomogą zachować drzwi unoszono-przesuwane z niskim progiem, wyposażone dodatkowo w okapnik z mechanizmem szczotkowym (np. T-Slide). Są one niemalże całkowicie pozbawione zagłębień i trudno dostępnych szczelin, przez co zarówno samo wnętrze, jak i porządki staną się minimalistyczne. Poza tym gwarantują bezpieczeństwo i komfort oraz charakteryzują się szczelnością na poziomie tradycyjnych okien PVC – mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar.
Innymi udogodnieniami ograniczającymi czas porządków są systemy okuć, które pozwalają ukryć wszystkie zawiasy w ramie okna, przez co nie rzucają się one w oczy i nie tworzą dodatkowych zakamarków trudnych do uprzątnięcia. Decydując się na okna o niezlicowanym profilu oraz z niewidocznym zgrzewem również uczynimy przyszłe porządki znacznie prostszymi. Warto też zwrócić uwagę na kolor ram. Przykładowo, jeśli okna są od ulicy, warto w miejsce bieli wybrać ciemniejszy odcień lub okleinę drewnopodobną, co zapewni estetyczny wygląd na dłużej.
Technika „samo się”
W zgodzie ze znanym powiedzeniem należałoby uznać, że nic samo się nie zrobi, niemniej najnowsze dokonania techniki jawnie temu przeczą.
– Przełomowym materiałem w budownictwie są okna samoczyszczące. Wykorzystane w nich szyby Bioclean® wykonano z dwupowłokowego szkła, wzbogaconego między innymi o warstwę tlenku tytanu. W kaligraficznym skrócie związek ten przyczynia się do maksymalnego rozdrobnienia cząsteczek brudu pod wpływem światła słonecznego, co ułatwia ich spływanie w kontakcie z wodą – wyjaśnia Karolina Trzcińska, ekspert z firmy Budvar.
Wykorzystane powłoki cechują się taką samą żywotnością, jak szkło, więc nie istnieje ryzyko, że z czasem się „zużyją”. Dzięki takim rozwiązaniom problemy dotyczące tego, jak myć okna bez smug, znikną na zawsze. Ważne jest natomiast przestrzeganie określonych zasad w trakcie montażu, jak chociażby unikanie preparatów silikonowych, które mogą osłabić właściwości powłoki samoczyszczącej. Ponadto szyby te chronią przed nadmiernym przegrzaniem, dbając o komfortową temperaturę pomieszczeń przez cały rok.
Oczywiście całkowicie z mycia okien zrezygnować nie można. By maksymalnie przyspieszyć całą czynność i ograniczyć „zło konieczne” warto skorzystać z pomocy najnowocześniejszych zdobyczy techniki, takich jak ściągaczki, myjki, zbieraki czy też wyposażone w silnik próżniowy roboty myjące. Wiosna to ponadto nie tylko czas porządków, ale również remontów. Jeśli domowy budżet przewiduje w tym roku wymianę okien na nowe, najlepiej zainwestować w model, który zadba o komfort mieszkańców oraz estetyczny wygląd domu tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz, i to niezależnie od pory roku.
Źródło: Newseria.pl
Grey, fot.: pixabay