Paweł, właściciel BetterLand, przeziębił gardło, jeżdżąc na rowerze bez czapki… I, cierpiący, spytał mnie o kilka porad, co zrobić, żeby w łatwy sposób zwalczyć dolegliwości. Zebrałam dla niego i dla naszych Czytelników kilka prostych przepisów, przydatnych w sezonie jesienno-zimowym.
Na początek przy bólu gardła powinno pamiętać się o kilku zasadach, dzięki którym nie pogorszysz swojego stanu.
- Pamiętaj o piciu – często, małymi łykami, popijaj ciepłą (nie gorącą) wodę z miodem i cytryną.
- Zrezygnuj z ostrych dań, mocnej herbaty, kawy, alkoholu.
- Mamy nadzieję, że ta rada jest niepotrzebna, ale… Jeśli palisz papierosy, zrób sobie od nich przerwę.
Poniższe sposoby są propozycjami wspomagającymi dochodzenie do zdrowia. Pamiętaj, że również stosowanie ziół może mieć skutki uboczne i przeciwwskazania (zazwyczaj wymienione na opakowaniu, jeśli kupujesz je w aptece). Jeśli masz alergię na dane zioła, nie używaj ich.
1. Płukanka z wody z solą
Najprostszy i naprawdę skuteczny sposób na złagodzenie bólu gardła. Do szklanki z wodą wsyp łyżeczkę soli, zamieszaj i przepłucz gardło (odchyl głowę do tyłu, pozwól, by roztwór spłynął niżej i wydychaj powietrze ustami, żeby pobulgotać).
Jeśli chcesz, aby taką płukankę wykonało dziecko, zawsze nadzoruj je w trakcie bulgotania! Z naszego doświadczenia wynika, że z płukanką poradzi sobie już cztero-pięciolatek.
Sól ma właściwości przeciwzapalne, zabija bakterie, ale także łagodzi ból.
2. Płukanka z naparu z nagietka
Nagietek jest rośliną znaną z właściwości leczniczych, szczególnie łagodzących i regenerujących. Możesz kupić suszony nagietek w torebkach lub zrobić zapasy z kwiatów z własnego ogródka.
Do naparu potrzebna jest łyżka suszonego nagietka. Wsyp ją do szklanki i zalej wrzątkiem. Parz pod przykryciem 10 minut, odcedź i poczekaj, aż przestygnie. Płucz gardło 2–3 razy dziennie (napar można także pić).
3. Płukanka z mieszanki ziół
Do płukania gardła możesz też przygotować wywar z ziół o właściwościach przeciwbakteryjnych i łagodzących. Wykorzystaj do tego szałwię, ziele tymianku, miętę pieprzową i rumianek. Zalej wrzątkiem łyżkę mieszanki w szklance i parz przez kwadrans. Płucz gardło kilka razy dziennie.
4. Siemię lniane do picia
Ten specyfik nie smakuje szczególnie wybornie, natomiast znakomicie nawilża gardło i chroni jego śluzówkę. Zalej wrzątkiem łyżkę nasion lnu w szklance i poczekaj, aż wywar zgęstnieje – nasiona uwolnią śluz, o który nam chodzi. Taki „glut” jest dosyć mdły, więc możesz dodać do niego trochę miodu i cytryny.
Wywar pij powoli, po kilka łyków. Pozwól mu osadzać się na ściankach gardła – nie popijaj go wodą czy innym napojem, nie pij bezpośrednio przed jedzeniem.
Wywar z siemienia lnianego możesz stosować też zapobiegawczo, także wtedy, gdy np. pracujesz głosem i czujesz, że Twoje gardło potrzebuje ochrony i nawilżenia.
5. Oliwa z oliwek do picia
Wybierz oliwę o delikatnym smaku. Jeśli nie czujesz od tego mdłości, po prostu co kilka godzin pij łyżkę takiej oliwy (uwaga, może mieć działanie przeczyszczające), aby pokryć nią błony śluzowe gardła. Oliwa zabezpieczy je i nawilży, dzięki czemu poczujesz dużą ulgę.
Wypróbuj także herbaty na podrażnione gardło YOGA TEA.
Pamiętaj, że przedłużająca się infekcja oznacza, że pora odwiedzić lekarza. Dobrze, aby specjalista zajrzał do gardła i sprawdził, czy nie należy podać leków mocniejszych niż zioła. Jeśli domowe sposoby są nie skuteczne, nie zwlekaj z wizytą u doktora, zwłaszcza gdy ból gardła dotyczy dziecka.
Tekst pochodzi z bloga: www.drogeria-ekologiczna.pl
Autor: Joanna Baranowska