Site icon GreenPolska I zdrowie I żywność I Fit I Eko Idiety I środowisko

Recykling i upcykling coraz popularniejsze w branży odzieżowej

Ekologiczne rozwiązania są stosowane w branży odzieżowej na coraz większą skalę. Rosnącą popularnością w tym sektorze wyróżniają się recykling i upcykling. Nic dziwnego – powtórne wykorzystywanie i przetwarzanie zdobywa sympatię konsumentów przede wszystkim ze względu na pozytywny wpływ na stan planety i świetną jakość wytwarzanych w ten sposób produktów. Na czym dokładnie polegają te zjawiska?

Recykling w branży odzieżowej

Hasło „ciuchy z odzysku” jeszcze kilka lat temu mogłoby wywołać niezbyt pozytywne skojarzenia, jednak w miarę upływu czasu ten stan diametralnie się zmienił. Aktualnie recykling święci triumfy, a idea wykorzystywania rozmaitych surowców do produkcji ubrań cieszy się coraz większą popularnością. W wyniku tego działania producenci mogą m.in. pozyskiwać włókna lub inne wartościowe elementy i stworzyć z nich zupełnie nowe części garderoby. Szacuje się, że tylko 3% zużytej odzieży, która nie nadaje się już do użytku, zostaje przeznaczone na odzyskanie energii cieplnej, pełniąc funkcję paliwa alternatywnego. Jak zatem recykling tekstyliów wygląda w praktyce?

Upcykling w sektorze modowym

Choć o upcyklingu mówi się nieco mniej niż o recyklingu, to zaczyna on odgrywać w branży odzieżowej coraz większą rolę. Po raz pierwszy powiedzieli o nim William McDonough i Michael Braungart, którzy zapragnęli przetwarzać pozornie bezużyteczne już rzeczy i przedmioty tak, aby zyskały nowe życie i mogły spełniać swoje zadanie jak najlepiej. Filozofia tekstylnego upcyklingu polega więc na łączeniu pozornie niepotrzebnych tkanin i materiałów, tworząc tym samym nową, funkcjonalną część garderoby. Na tej płaszczyźnie w branży odzieżowej doskonale odnajdują się mniejsze firmy, lokalne startupy i projektanci ubrań prowadzący showroomy. Kto z powodzeniem korzysta z tej techniki?

Recykling i upcykling – jaki mają wpływ na środowisko?

Zarówno recykling, jak i upcykling w branży modowej jest bez wątpienia niezwykle potrzebny. Przetwarzanie lub ponowne używanie tekstyliów ma pozytywny wpływ na stan środowiska i planety. Takie działania umożliwiają m.in.:

***

Jak widać, recykling i upcykling w branży odzieżowej stają się coraz bardziej rozpoznawalne. Według raportów, odpady teksylne stanowią około 3,9% produkowanych śmieci. Wiele z nich wyrzucanych jest nie tylko ze względu na zużycie, ale również zmianę preferencji modowych czy nieodpowiedni rozmiar. W tego typu pozostałościach niezaprzeczalnie tkwi potencjał, który warto wykorzystywać.

Exit mobile version