Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey – Państwowe Muzeum Etnograficzne

Grudzień 15, 2017

Jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology”. Cover-story magazynu “National Geographic” (2014) w ponad 20 wersjach językowych na całym świecie. Nagroda National Geographic Traveler 2013 w kategorii Naukowe odkrycie roku.

Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. Po wielu latach prac polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami, odkryli pierwszy, królewski nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można pod koniec 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Polskie odkrycie to ukoronowanie starań wielu pokoleń badaczy. Do tej pory ekspozycja prezentowana była w pełnym kształcie jedynie w Limie. Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków imperium Inków. Wiedza o przedinkaskiej cywilizacji była jednak do tej pory niewielka. Wszystkie znane pozostałości mauzoleów, należących do ówczesnych elit, zostały dawno ograbione lub z upływem czasu znacznie zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi odkryli i zbadali kompletny królewski grobowiec Wari.

Na wystawie znajdzie się łącznie około 150 obiektów z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie, w tym skarby odkryte przez polsko-peruwiańską ekipę w Castillo de Huarmey. Wśród nich pojawią się bogato zdobiona biżuteria, tkaniny będące symbolem władzy i dostatku oraz ceramika – kilkadziesiąt naczyń, pochodzących z różnych regionów, oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Nie zabraknie przedmiotów wykonanych z egzotycznych materiałów – takich jak obsydian sprowadzany z peruwiańskich wyżyn lub święte muszle mullu z ciepłych mórz Ekwadoru. Oprócz wymienionych wyżej obiektów na wystawie za pośrednictwem multimediów odtworzony zostanie wygląd odkrytego grobowca. Za scenografię wystawy odpowiada wybitny polski architekt – Przemo Łukasik.

Producentami wystawy są Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych.

Castillo de Huarmey. Skarby prekolumbijskiego Peru. Wystawa promująca przełomowe polskie odkrycie archeologiczne królewskiego grobowca z czasów Imperium Wari. Zadanie finansowane w ramach umowy 828/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Trzeci wymiar archeologii. Humanistyka cyfrowa w polskich badaniach prekolumbijskich. Zadanie finansowane w ramach umowy 828/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Czas trwania: 15 grudnia 2017 – 27 maja 2018

Szczegóły

Data:
Grudzień 15, 2017

Miejsce

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1,
Warszawa, 00-056 Polska
+ Google Map