Zanim zaczniesz grillować – przeczytaj i chroń swoje zdrowie!

Wraz z początkiem maja rozpoczyna się sezon na grillowanie. Jest to bardzo lubiany przez nas sposób przyrządzania potraw. Proces ten nadaje żywności charakterystycznego smaku, który kojarzy się z okresem lata i wakacji. Ale czy kiełbasa, szaszłyki lub karkówka z grilla są bezpieczne dla naszego zdrowia?

 Grill może być bardzo dobrym i bezpiecznym sposobem obróbki termicznej. Przygotowane na nim potrawy bywają zdrowsze i mniej ciężkostrawne niż te smażone z użyciem tłuszczu. Jednak pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad. W przeciwnym razie poważnie narażamy nasze zdrowie.

Rak z rusztu

Badania naukowe dowodzą, że podczas grillowania żywności wytwarzają się szkodliwe związki chemiczne, jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i nitrozaminy. Związki te wykazują silne działanie muta- i kancerogenne. Powstają one wówczas, gdy wytapiający się z mięsa tłuszcz kapie na źródło żaru. Następnie wraz z dymem przedostają się do przygotowywanego jedzenia.

Wiele szkodliwych substancji znajduje się także w zwęglonych kawałkach żywności. Przypalone mięso zawiera także niebezpieczną akroleinę, czyli aldehyd o silnych właściwościach rakotwórczych. Dlatego ważne jest, aby zawsze odkrajać przypalone części mięsa. Kolejnym szkodliwym związkiem, powstałym podczas procesu spalania jest akrylamid. Wytwarza się on głownie podczas spalania tłuszczu oraz pieczywa. Dlatego też nie zaleca się długotrwałego grillowania chleba czy bułek. Powinno się je jedynie delikatnie podpiec.

Aby uniknąć przedostania się tych niebezpiecznych związków do przyrządzanych potraw, należy używać przeznaczonych do tego celu tacek, a podczas grillowania nie stosować żadnych dodatkowych tłuszczy, np. jako dodatku do marynat.

Podczas rozpalania nigdy nie powinno się używać szkodliwych dla zdrowia płynów, takich jak benzyna, nafta czy denaturat. W żadnym wypadku nie należy również rozpalać grilla z kartonów, gazet, dykt, malowanego lub lakierowanego drewna. W wyniku ich spalania wytwarzają się niebezpieczne, toksyczne substancje.

Zakażenia pokarmowe

Podczas grillowania warto zwracać uwagę zarówno na higienę.

Bardzo ważne jest również, aby żywność przygotowaną do grillowania (w szczególności surowe mięso), trzymać w turystycznej lodówce i wyjmować ją w ostatniej chwili – wprost na ruszt.

Źródłem zakażeń pokarmowych może być także niedopieczone mięso. Aby bezpiecznie przygotować mięso, powinno się zadbać o jego równomierne upieczenie, a nie wyłącznie spieczenie na powierzchni.

 

Posiłki z grilla mogą stanowić zdrowy i pożywny element naszej diety. Podczas grillowania nie używa się bowiem dodatkowego tłuszczu, więc mięso przygotowane na grillu będzie mniej kaloryczne niż tradycyjny polski kotlet schabowy przyrządzony na patelni. Pierwsze majowe dni szczególnie zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i wspólnego przygotowania posiłków w plenerze. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad takie przyrządzanie posiłków na świeżym powietrzu, będzie nie tylko przyjemne, ale też bezpieczne, a nawet zdrowe.

Tekst pochodzi z bloga: http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

Related Articles