Woda – źródło czystej energii

Woda zajmuje 72% powierzchni naszej planety. To źródło czystej energii. Jej globalne zasoby szacuje się na blisko 1,4 mld km3. Jest najpotężniejszym magazynem czystej energii. Od zarania świata drąży skały, doliny i formuje całe obszary lądowe. Tę siłę można, a nawet trzeba ujarzmić i wykorzystywać. Bo o ile paliwa kopalniane kiedyś ulegną wyczerpaniu, to woda nieustannie krąży w przyrodzie.

Czy wystarczająco wykorzystujemy energetykę wodną

Szacuje się, że ok. 16% wykorzystywanej na świecie energii elektrycznej pochodzi właśnie z elektrowni wodnych. Hydroenergetykę na tle innych odnawialnych źródeł energii cechuje bardzo wysoka produktywność. W wielu krajach, tj. w Norwegii, Szwajcarii, Brazylii, czy też Wenezueli, stanowi ona podstawowe źródło energii elektrycznej.

water-and-children-1357519_1280

W Europie energetyka wodna zachowuje nadal wiodącą pozycję wśród odnawialnych źródeł energii. Niestety, wiele lokalizacji o preferencyjnych warunkach do budowy dużych elektrowni wodnych zostało już wykorzystane. Nie oznacza to jednak, że potencjał w zakresie wykorzystania wody do produkcji energii elektrycznej został wyczerpany. Wyraźnym trendem w Europie jest od wielu lat rozwijanie tzw. małych elektrowni wodnych. Wykorzystują one zazwyczaj potencjał niewielkich rzek, rolniczych zbiorników retencyjnych, systemów nawadniających czy kanałów przerzutowych. Pod tym względem na starym kontynencie przodują Włochy, Francja oraz Hiszpania.

Czytaj także:

http://serwer2256424.home.pl/autoinstalator/wordpress/polaczenie-pomp-ciepla-kolektorow-slonecznych/

 

Co na to eksperci?

– Także w Polsce, z powodu narzuconych uwarunkowań środowiskowych, rozwój hydroenergetyki w najbliższych latach będzie stymulowany przez mniejsze obiekty o mocy – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland.  Zasoby energetyczne polskich wód szacuje się na około 12 TWh/rok. Potencjał ten wykorzystujemy zaledwie w 20 %, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Liczba wszystkich funkcjonujących w Polsce elektrowni wodnych nie przekracza ośmiuset. Mimo ograniczonej liczby miejsc o warunkach preferencyjnych do inwestycji w duże hydroelektrownie, szacuje się, że istnieje blisko 6000 lokalizacji, w których warto rozważyć budowę małych elektrowni wodnych. Około75 % polskich zasobów hydroenergetycznych znajduje się w obszarze dorzecza Wisły.

Za rozwojem hydroenergetyki przemawia fakt, że koszt wyprodukowania energii elektrycznej w elektrowni wodnej jest niższy niż w elektrowni cieplnej.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot. pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles