Olej kokosowy i jego światowa kariera

Olej kokosowy – Niemal codziennie coś o nim słyszymy, czytamy. Trzeba przyznać, że olej kokosowy robi ostatnimi czasy oszałamiającą wprost karierę. Stosowany w kuchni i kosmetyce, niezbyt drogi, a mający cały szereg pozytywnych dla naszego zdrowia i wyglądu właściwości. Dlaczego bije on rekordy popularności?

Olej kokosowy inaczej masło kokosowe lub tłuszcz kokosowy to olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry – twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera). Spotykany najczęściej jako rafinat, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty.

Ma barwę białą. Topnieje w temperaturze 20–28 °C. Stosowany jest do smażenia, do ciast oraz wyrobu margaryny i czekolady. W przemyśle chemicznym znajduje zastosowanie w produkcji kwasów tłuszczowych i alkoholi, do wyrobu świec i apretur włókienniczych[1]. W przemyśle kosmetycznym jest wykorzystywany jako balsam do ciała, maska do włosów, olejek do masażu lub do kąpieli. Ma właściwości odżywcze i nawilżające.

Wartość odżywcza oleju kokosowego:

Olej kokosowy

Na 100 g

Wartość energetyczna (kcal) 862
Tłuszcz 100 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 87 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,8 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 6 g
Cholesterol 0 mg
Sód 0 mg
Węglowodany 0 g
Błonnik 0 g
Cukry 0 g
Białko 0 g
Witamina A 0 IU Kwas askorbinowy 0 mg
Wapń 0 mg Żelazo 0 mg
Witamina D 0 IU Witamina B6 0 mg
Witamina B12 0 µg Magnez 0 mg

Właściwości prozdrowotne oleju kokosowego:

Zawiera on kwas laurynowy (obecny także w mleku matki), który w znacznym stopniu zwiększa odporność naszego organizmu. Kwas kaprylowy (stosowany w walce w grzybicą) również w owym produkcie znajdziemy. Udowodniono, że regularne spożywanie oleju kokosowego bardzo dobrze wpływa na pracę naszego mózgu. Ponadto wspomnieć warto, iż jest to jedno z najbogatszych źródeł tłuszczów nasyconych. Olej ten pomaga także w spaleniu zwiększonej ilości tłuszczu poprzez zwiększenie wydatku energetycznego naszego organizmu. Niektóre z badań wskazują na to, że zmniejsza on łaknienie. Ponadto może on zmniejszyć znacznie ryzyko występowania chorób serca oraz poprawić poziom dobrego cholesterolu we krwi.

Jego zalety można byłoby mnożyć długo, ale lepiej po prostu po niego sięgnąć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles