Sok z aronii i jego prozdrowotne właściwości

Sok z aronii doceniany był już przez naszych przodków – a oni, trzeba przyznać, znali się na zdrowym żywieniu. Właściwości tego napoju są wszak nie do przecenienia. Pomaga w zapobieganiu poważnym chorobom cywilizacyjnym.

Pochodzenie i uprawa aronii

Pamiętać musimy, że w naszym kraju aronia rośnie z powodzeniem. Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodnich wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego, na którym występuje w stanie dzikim. W Polsce uprawiany na plantacjach, sporadycznie sadzony w lasach. Spotykana równie często na terenach podmokłych, jak i bardzo suchych. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, dobrze rośnie także na glebach IV i V klasy. Toleruje niskie temperatury sięgające -35 °C. Preferuje stanowiska od w pełni nasłonecznionych do półcienia.

Aronia – roślina lecznicza

To prawdziwe bogactwo witaminy P (czyli innymi słowy bioflawonoidów). Jest to też szalenie bogate źródło cennej witaminy C, prócz tego występuje w niej niemała ilość witaminy B2,B3 oraz B9. Warto wspomnieć też o kwasie foliowym, który szczególnie polecany jest kobietom w ciąży. Zawarte w aronii przeciwutleniacze pomagają naszemu organizmowi w walce z wolnymi rodnikami. Nie brak tu także mikroelementów – wapnia, boru, jodu, manganu czy miedzi. W stu gramach owocu znajdziemy około 150 kalorii. Owoce aronii czarnej, a także sok z nich można polecać w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, arteriosklerozie, katarze żołądka oraz żylaków odbytu. Owoce aronii zawierają od 1200 do 5000 mg witaminy P, podczas gdy w owocach uprawianych tradycyjnie na terenie Polski zawartość tej witaminy nie przekracza kilkudziesięciu mg. Zaznaczyć należy, że w sokach i mrożonkach witamina ta prawie w pełni zachowuje swoją aktywność.Warto wiedzieć, że jeśli przez dwie doby będziemy je trzymać w zamrażarce, przestaną być cierpkie.

Aronia jak zioło i w kosmetyce.

Aronia może być także wykorzystywana jako surowiec zielarski – surowcem są świeże lub suszone owoce. Zawierają one dużą ilość antocyjanów, fenolokwasy, garbniki, pektyny, witaminy (sporo witaminy C i P) oraz sole mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i pierwiastki śladowe: jod, mangan, molibden. Suszenie owoców przeprowadza się zaraz po zbiorze rozkładając cienką warstwą w cienistym i przewiewnym miejscu, najlepiej jeżeli jest możliwość rozłożenia owoców na sicie. W kosmetyce stosuje się sok z aronii w dużych rozcieńczeniach. Jest pomocny przy oparzeniach słonecznych.

Czy to w formie soku czy jakiekolwiek innej – sięgajmy po aronię! Wykorzystajmy jej naturalny potencjał i sięgajmy po jej pyszny sok.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles