Sięgaj po szczaw!

Niektórzy nawet nie znają jego smaku, inni natomiast wybierają ten składnik bardzo rzadko. A jest on przecież bazą znakomitej zupy oraz świetnym składnikiem sałatek i koktajli. Poczciwy zielony szczaw, rosnący w Polsce w sporych ilościach, to przecież samo zdrowie!

Rośliny z tego rodzaju spotykane są niemal na całym świecie, ale największe ich zróżnicowanie występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Europie i Azji. Większość przedstawicieli rośnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, nieliczne gatunki występują w analogicznych warunkach na półkuli południowej. Niektóre gatunki są szeroko rozpowszechnione jako gatunki zawlekane przez człowieka.

Co zawiera szczaw

Do rodzimej flory Polski należy 16 gatunków szczawiu. Rośliny zawierają flawonoidy (rutyna, hiperozyd, kwercytryna), glikozydy antrachinowe (emodyna, nepotyna i chryzofanol) oraz garbniki. Szczaw kędzierzawy stosowany był dawniej w lecznictwie, szczaw omszony stosowany jest w weterynarii.

Spokojnie mogą spożywać go osoby na diecie redukcyjnej, bowiem w 100 gramach znajdziemy tylko 20 kalorii. Dowiedziono, że świetnie radzi on sobie z kaszlem, ponadto słynie z właściwości bakteriobójczych oraz grzybobójczych. To także bardzo dobry środek przeciwbiegunkowy, wspomaga również apetyt. Znajdziemy w nim szereg minerałów, jak chociażby: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, sód czy cynk. Młode listki szczawiu to istna bomba witaminy C, wykazują też działanie przeciwutleniające, opóźniając procesy starzenia się organizmu.

Sok i korzeń szczawiu

Użyty do soku szczaw może być pomocny w walce z przebarwieniami, czy trądzikiem. Wystarczy oczyszczoną twarzy przemywać kilka razy dziennie ugotowanymi liśćmi szczawiu. Korzeń szczawiu stosowany jest w zatruciach pokarmowych, biegunkach infekcyjnych, nadmiernej fermentacji, wzdęciach, także w niedokrwistości, utracie krwi. W medycynie ludowej sproszkowanego korzenia używa się jako zasypki na powierzchniowe rany i owrzodzenia.

Zawiera on jednak szczawiany (mogące doprowadzić do kamicy nerkowej), których działanie możemy zmniejszyć poprzez dodanie do potraw takich składników, jak na przykład jajko, kefir czy jogurt. Warto raz na jakiś czas przyrządzić chociaż sobie zupę szczawiową z dodatkiem składników bogatych w wapń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles