Sięgaj po imbir

Imbir – Na Dalekim Wschodzie korzysta się z niego w kuchni na co dzień, u nas znacznie rzadziej, jednak i tak jego rosnąca popularność jest zauważalna. Dostępny zarówno w postaci korzeni, jak i proszku – dlaczego warto włączyć go do swojej diety?

Imbir pochodzenie i historia

Imbir (Zingiber Boehm.) – rodzaj bylin z rodziny imbirowatych. Obejmuje co najmniej 144 gatunki. Naturalny zasięg rodzaju obejmuje obszar południowo-wschodniej Azji od Indii po wschodnie Chiny oraz Nową Gwineę na południowym wschodzie. Rośliny introdukowane z tego rodzaju rosną w północnej Australii, w Korei, na Madagaskarze, w tropikalnej Afryce, w Ameryce Środkowej, na Florydzie, na Hawajach i innych wyspach Oceanii. Imbir lekarski jest rośliną przyprawową, jadalną i kosmetyczną. Jako jego substytut używane są także cytwarowy i żółty. Rośliny z tego rodzaju stosowane są także do celów rytualnych i trucia strzał. Imbir lekarski jest jedną z pierwszych przypraw korzennych, które zostały przywiezione do Europy. Opisywany był przez Marco Polo i Paracelsusa.

Właściwości imbiru

Świetnie łagodzi mdłości, dlatego szczególnie jest on polecany kobietom w ciąży oraz osobom w trakcie chemioterapii, a także cierpiącym na chorobę lokomocyjną. Ponadto świetnie zapobiega zakrzepicy, powinny  jak najczęściej sięgać po niego te osoby, które mają problem ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Prócz tego imbir świetnie łagodzi bóle miesiączkowe oraz objawy PMS. Jest także niezawodny w walce z przeziębieniami – warto przy pierwszych ich objawach zafundować sobie sporą dawkę imbiru w potrawach albo napojach. Znakomicie odkaża i odświeża jamę ustną, działa także rozgrzewająco. Świetnie leczy tez migreny. Warto mieć go w swojej kuchni nie tylko ze względu na walory prozdrowotne, ale także niesamowity, oryginalny smak!

Related Articles