Kawa zbożowa – przekonaj się, że warto ją pić!

Wielu z nas sięgało po nią raczej w okresie dzieciństwa, teraz kompletnie o niej zapominając. To jednak błąd, bo kawa zbożowa bardzo dobrze wpływa na nasz organizm.

Kawa zbożowa – rodzaj napoju bezkofeinowego o smaku zbliżonym do kawy. Kawa zbożowa najczęściej składa się z prażonego żyta, cykorii i buraka cukrowego.Dostępna bywa w formie kawy rozpuszczalnej, w torebkach do zaparzania (tzw. ekspresowa), lub bardziej tradycyjnej – do gotowania. Można również nabyć wersje zawierające mleko, cukier i witaminy (dla dzieci).

Zalety kawy zbożowej

Warto sięgać po nią rano, do śniadania (zarówno pierwszego, jak i drugiego), bo słynie z tego, iż ułatwia przyswajanie wapnia. Nie zawiera tłuszczu, jedynie białko oraz węglowodany. Warto wspomnieć o tym, że w jej składzie nie ma sztucznych barwników czy też konserwantów. Jest bardzo bogatym źródłem błonnika, który przeciwdziała zaparciom. Magnez, potas, cynk, fosfor – te minerały w niej znajdziemy. Poza tym nie uzależnia, nie zaburza wchłaniania składników odżywczych, z powodzeniem mogą pić ją wszyscy (także dzieci, kobiety w ciąży czy osoby starsze). Uwaga – zawiera gluten, więc dla osób na diecie bezglutenowej zdecydowanie nie jest polecana. Ma także niewiele kalorii, można jej smak wzbogacać między innymi dodatkiem kardamonu, mleka, cynamonu lub anyżu.

Historia kawy zbożowej w Polsce

Kawa zbożowa zawitała do Polski z Prus (pod koniec XVIII wieku) jednak od tego czasu, w kwestii produkcji tego napoju niewiele się zmieniło. Podobnie jak kiedyś wytwarzana jest z palonych ziaren żyta, pszenicy (także pszenicy orkisz z rolnictwa ekologicznego) lub jęczmienia, a niekiedy także z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. W niektórych regionach substytuty kawy przygotowuje się z nasion kozieradki lub łubinu. Mniej popularnymi dodatkami są figi albo żołędzie. Pierwsza fabryka kawy zbożowej w Polsce powstała z inicjatywy Ferdynanda Bohma w 1816 roku we Włocławku. Produkowano w niej kawy z prażonego zboża z dodatkiem cykorii. Roślinę tę najpierw sprowadzano z Holandii, niedługo potem rozpoczęto jednak własną uprawę na obrzeżach Włocławka. Początkowo kawa zbożowa była pita jedynie w Wielkopolsce i na Śląsku przez najuboższe warstwy społeczne. Z czasem, zwłaszcza w czasie obu wojen światowych, trafiła na wszystkie stoły.

Warto ją kupić i pić ze smakiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles