Herbata z szyszek chmielu pomoże Ci zasnąć!

Herbata z szyszek chmielu – Chmiel kojarzy nam się zwykle tylko z napojem z browaru. Nie jest to jednak jedyna metoda na wykorzystanie chmielu, bowiem herbata zrobiona z jej szyszek również godna jest uwagi. Na czym polega jej dobroczynne działanie?

Herbata z szyszek chmielu Działanie i zastosowanie

Przede wszystkim ma pomóc w zasypianiu i odprężeniu się. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla osób zestresowanych i zapracowanych, takich, którym trudno jest wieczorem się uspokoić, osiągnąć harmonię i spokojnie zasnąć. Wszystko dzięki zawartej w szyszkach lupulinie (jest to rodzaj lepkiego proszku). Dzięki niej w szyszkach chmielu znajdziemy flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym (mówi się, że kilkukrotnie większym niż w przypadku docenianej przez wszystkich witaminy C). Dowiedziono również naukowo, że chmiel może zapobiegać powstawaniu pewnych typów nowotworów (mamy tutaj na myśli głównie raka piersi). Ekstrakt z szyszek chmielu wykazuje silne właściwości antygrzybiczne oraz przeciwwirusowe.

Roślina kosmetyczna

Hormonalne działanie chmielu jest wykorzystywane w kosmetyce do opóźniania procesu starzenia się skóry. Wyciąg z chmielu jest używany do produkcji kremów, mleczek, lotionów oraz jako składnik kąpieli regeneracyjnych, a przede wszystkim do produkcji szamponów

Sztuka kulinarna

Młode pędy chmielu mogą mieć zastosowanie w kuchni – surowe przyrządza się jako surówki, gotowane przypominają w smaku szparagi. Pliniusz Starszy, w swojej „Historii Naturalis” wymienia chmiel jako delikatną jarzynę. Opinię tę potwierdza Marcjalis w jednym ze swoich epigramatów. Młode pędy i liście mogą zostać wykorzystane także do przygotowania zupy. Żeńskie szyszki chmielu wykorzystywane są w piwowarstwie jako przyprawa do brzeczki.

Warto zatem wykorzystywać tę roślinę, Herbata z szyszek chmielu słynie bowiem z szeregu dobroczynnych dla naszego organizmu zalet!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles