Gotowanie z nastolatkiem – najlepsza lekcja zdrowego odżywiania

Prawidłowo ułożony i urozmaicony jadłospis sprawia, że jesteśmy pełni energii, mamy dobre samopoczucie i lepszą kondycję, łatwiej przyswajamy nowe informacje. Nic więc dziwnego, że rodzice dokładają wszelkich starań, aby nastolatki jadły nie tylko smacznie, ale i zdrowo. To szczególnie ważne w ich przypadku gdyż w okresie dorastania  organizm potrzebuje regularnej dostawy wartościowych składników odżywczych.

Jeśli chcemy wspomóc prawidłowy rozwój naszych dzieci, warto uświadomić im jak ogromną rolę odgrywa odpowiednia dieta i komponowanie różnorodnych, prawidłowo zbilansowanych posiłków.

Do tego niezbędne jest zaangażowanie rodziców, którzy powinni inspirować kulinarnie i dbać o to, aby każdego dnia również na ich talerzach pojawiały się odpowiednie i pełnowartościowe składniki.

Zacznij od siebie – to najskuteczniejsza metoda

Większość dorosłych ludzi zdaje sobie sprawę jak ważne jest dla nas odpowiednie odżywanie. I chociaż mamy taką świadomość, często pozostaje ona jedynie teorią. Z braku czasu, w biegu nie przywiązujemy do tego odpowiedniej uwagi – mówi Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog dziecięcy współpracujący z programem „Lubella inspiruje i edukuje”, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. – Jeżeli nie wymagamy od siebie, to od nastolatka tym bardziej nie uda nam się niczego wyegzekwować. Przede wszystkim zacznijmy dawać dobry przykład i sami jedzmy zdrowiej. Zwracajmy uwagę nie tylko na to, co jemy, ale również kiedy. Zaangażujmy dzieci w proces przygotowania posiłków. Niech zobaczą, że mają wpływ na swój jadłospis.

Gotowanie

Psycholog dodaje, że dobrym pomysłem jest zabranie nastolatka na wspólne zakupy. Rodzice mają wtedy okazję, aby razem ze swoją pociechą spokojnie przeczytać etykiety, zapoznać się ze składem danego produktu oraz nad tym, jakie pyszne i zdrowe danie można z niego przygotować. To też doskonały sposób, żeby znaleźć na półce  wartościowe zamienniki słodyczy czy przekąski, które bez obaw można jeść między głównymi posiłkami.

Rodzinne gotowanie, czyli świetny sposób na integrację

Warto ułożyć wspólne menu na nadchodzące dni. Dzięki temu nastolatek będzie miał poczucie, iż jego zdanie ma znaczenie, a bliscy liczą się z jego opinią. Nauczy go to również samodzielności oraz wzbudzi poczucie odpowiedzialności za wspólne domowe posiłki. Dzięki temu poczuje się dowartościowany i w przyszłości chętnie podejmie kolejne kulinarne wyzwania.

Dobrze aby rodzice włączali nastolatki nie tylko w planowanie, ale także w proces przygotowania potraw. Razem z nimi mogą odkrywać nowe smaki, eksperymentować z tymi dobrze już znanymi, a przy okazji w aktywny sposób przekazywać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. – Najprostsze danie jak np. spaghetti po dodaniu świeżego sosu pomidorowego z bazylią tworzy pełnowartościowy posiłek, który gimnazjalista jest w stanie wykonać samodzielnie i zaserwować rodzinie. Wspólne gotowanie oprócz świetnej zabawy, korzystnie wpłynie na polepszenie relacji  z dzieckiem – przekonuje psycholog Agnieszka Carrasco-Żylicz.

Źródło: Newseria.pl
Grey, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles