Dlaczego warto wprowadzić korzeń imbiru do swojej diety?

Niektórzy szczerze uwielbiają korzeń imbiru, inni natomiast raczej za jego smakiem nie przepadają. Imbir jest niezwykle charakterystyczny, zmienia w specyficzny sposób smak potraw. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż jest on bardzo zdrowy.

Historia Imbiru

Jadalne kłącze imbiru jest rośliną przyprawową, znaną w Azji już 3000 lat temu. Stamtąd przewieziony przez Fenicjan dotarł nad Morze Śródziemne – początkowo jako środek płatniczy. Przez następne lata Aleksandria była najważniejszym ośrodkiem importu imbiru. W XIII wieku Arabowie przenieśli imbir do Afryki Wschodniej, Portugalczycy na początku XVI wieku – do Afryki Zachodniej, a Hiszpanie – na wyspy Morza Karaibskiego. Obecnie jest powszechnie uprawiany na Jamajce, w Indiach, Malezji, Chinach, Sierra Leone. Nadaje się do uprawy doniczkowej. Ma specyficzny, silny aromat z odświeżającą, nieco słodkawą nutą, zaś w smaku jest palący i lekko gorzki. Ów ostry smak i zapach zawdzięcza dużej ilości olejków eterycznych: gingerolu, zingeronu i citralu.

Właściwości  Imbiru

Świetnie radzi sobie z przeziębieniami i towarzyszącymi im bólami mięśni. Nie od dziś wiadomo również, iż słynie z działania rozgrzewającego, zatem kiedy zmarzniemy jesienną porą, na pewno pomoże nam herbata czy zupa z dodatkiem imbiru. Na Dalekim Wschodzie ten składnik uchodzi za afrodyzjak, mówi się, że powoduje on ogień w ciele. Jak najbardziej powinni też sięgać po niego kobiety w ciąży, świetnie niweluje bowiem mdłości, z jakimi borykają się one zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru. Warto zdawać również sobie sprawę z tego, iż bardzo poprawia ukrwienie naszego mózgu, rewelacyjnie wpływając na koncentrację. Coraz więcej osób sproszkowany korzeń imbiru dodaje w niewielkiej ilości do porannej kawy. W imbirze mamy też sporo substancji o działaniu antynowotworowym, niszczą one komórki rakowe. Przeprowadzono również badania, których wyniki dowiodły, że spożywanie imbiru obniża ciśnienie cukru we krwi. Ponadto składnik ten ułatwia trawienie, łagodzi bóle miesiączkowe oraz działa przeciwobrzękowo. Warto sięgać po imbir!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles