Choroba Hashimoto a dieta

Choroba Hashimoto – Coraz więcej Polek i Polaków choruje na te chorobę, niemal każdy z nas ma w rodzinie lub wśród znajomych kogoś z tą właśnie przypadłością. Choroba Hashimoto to najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Choroba o podłożu autoimmunologicznym, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Objawy Hashimoto przypominają typowe symptomy przemęczenia i życia w stresie. Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym. W grupie ryzyka znajdą się więc na przykład chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, celiakię. Choroba ta w zdecydowanie większej ilości przypadków dotyczy kobiet.

Choroby Hashimoto się nie leczy

Leczy się tarczycę, która z powodu Hashimoto działa nieprawidłowo. Endokrynolog, po dokładnym badaniu, przepisuje choremu syntetyczny hormon tarczycy, który przyjmowany jest bardzo długo, czasem całe życie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, iż nie tylko przyjmowanie stosownych leków pomoże wyrównać poziom hormonów tarczycy. Dieta także jest szalenie istotna – chociaż co do niej pojawiają się niekiedy dość sprzeczne opinie. Zdarza się również, że niektóre zalecenia sprawdzają się w przypadku jednych pacjentów, w przypadku innych zaś już niekoniecznie.

Co warto wyeliminować

Najważniejsze założenia się jednak nie zmieniają. Warto wyeliminować lub zmniejszyć do minimum spożywanie roślin krzyżowych i kapustnych oraz orzeszków ziemnych. Zawierają one bowiem związku, które znacznie hamują wchłanianie jody prze organizm. Sytuacja poprawia się nieco, gdy poddamy je obróbce termicznej.

Bardzo ważne jest również spożywanie żywności bogatej w przeciwutleniacze, czyli innymi słowy antyoksydanty. Mowa na przykład o cynku i selenie, a także witaminach A, C oraz E. Jak twierdzą dietetycy, u wielu pacjentów z Hashimoto dobroczynne okazuje się odstawienie laktozy, glutenu czy sacharozy bądź kazeiny. Każdy z przypadków jest jednak inny i powinien być traktowany indywidualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles