Babka płesznik – co warto o niej wiedzieć?

Nie bez powodu mówi się o niej niekiedy, że babka płesznik to „cudowne ziarna zdrowia”.

Pochodzenie Babki płesznik

Babka płesznik czyli babka śródziemnomorska (Plantago psyllium L.) – gatunek rocznej rośliny z rodziny babkowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, rośnie w Etiopii, na Zakaukaziu, zawleczona do Ameryki Południowej i południowej części Australii. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku. W Polsce nie rośnie dziko, jest czasami (rzadko) uprawiany. Jako surowiec lekarski występują nasiona babki płesznika.

Babka płesznik ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Niektóre z nich podobne są do tych, które charakteryzują siemię lniane – reguluje bowiem ona pracę jelit, zapobiegając zaparciom i niejako przy okazji łagodzi objawy hemoroidów. Zwykle nasiona zjada się w postaci kleiku (po namoczeniu w wodzie) jako panaceum na dolegliwości trawienne. To jednak nie wszystko!

Regularne spożywanie nasion babki płesznik pomaga zmniejszyć ilość „złego” cholesterolu na korzyść „dobrego”. Ponadto ogranicza ona wchłanianie tłuszczu przez organizm, jest zatem idealnym suplementem w przypadku stosowania diety redukcyjnej. Obniża także poziom cukru we krwi, co jest znakomitą wiadomością dla osób borykających się z cukrzycą. Dowiedziono także, że napar z tej rośliny świetnie działa na atopowe zapalenie skry (stosuje się go wówczas zewnętrznie). Czy warto zatem włączyć „cudowne ziarna zdrowia” do swojej diety? Zdecydowanie tak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles